Zmień rozmiar czcionki: przybliż oddal

Produkt Souvenaid® to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego.
Jest wykorzystywany w terapii żywieniowej pacjentów ze wczesnymi objawami choroby Alzheimera i powinien być stosowany pod nadzorem lekarza.

Kontakt Zamów Souvenaid
Wsparcie dla opiekunów

Nie izoluj się od świata i najbliższych

Pozytywne myślenie i dobry kontakt z najbliższymi

Pozytywne myślenie i dobry kontakt z najbliższymi są bardzo ważne dla osób z łagodnymi objawami choroby Alzheimera. Należy nadal robić to, co sprawia nam przyjemność – przebywać w gronie rodziny, spędzać czas z przyjaciółmi, poświęcać czas na swoje hobby.

Wiele osób w początkowym stadium choroby zaczyna interesować się także czymś nowym, co często sprawia im dużą przyjemność. Można zapisać się na kurs rysunku lub śpiewu, nauczyć się łowić ryby... Jest wiele zajęć, które możemy wykonywać, każdy może znaleźć coś, co mu odpowiada. Osoby w podobnej sytuacji często odkrywają w sobie żyłkę artystyczną, o istnieniu której nie miały pojęcia.

Dlaczego aktywność jest taka ważna

Aktywizowanie osób z chorobą Alzheimera dzięki różnym zajęciom kreatywnym takim jak ogrodnictwo, malarstwo czy muzyka może przynieść bardzo dobre rezultaty.

W łagodnym stadium choroby Alzheimera tylko niektóre części mózgu funkcjonują inaczej, reszta pozostaje sprawna i nietknięta przez chorobę. Pacjenci często mają na przykład trudności z kopiowaniem modelu podczas malowania, ale korzystając z innych umiejętności, takich jak umiejętność doboru kolorów i kompozycji, mogą nadal tworzyć sztukę.

Działania twórcze mogą okazać się prawdziwym dobrodziejstwem, a do ich zalet zaliczyć należy:

Zapewnianie pacjentom ujścia dla emocji

Niektórzy z pacjentów mogą mieć trudności w oddawaniu słowami tego, co czują. Sztuka pozwala im wyrażać emocje w sposób niewerbalny.

Budowanie poczucia spełnienia

Zajęcia twórcze dają wiele satysfakcji i mogą okazać się dobrym doświadczeniem dla osób z chorobą Alzheimera, ponieważ pozwalają im wykorzystywać nietknięte chorobą umiejętności.

Wpływ na poprawę nastroju

Rozrywki związane ze światem twórczym, takie jak słuchanie muzyki lub podziwianie dzieł sztuki, pomagają odprężyć się i poprawiają nastrój.

Wzmacnianie więzi wśród najbliższych

Zajęcia artystyczne to doskonała okazja do wspólnego spędzania czasu, mogą brać w nich udział zarówno osoby chore, jak i ich opiekunowie.

Jak zapewnić właściwą opiekę osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera?

Carrers experts

Obniżenie wraz z wiekiem niektórych funkcji poznawczych, w szczególności pamięci, u wielu osób może budzić lęk i pytanie „Czy to już Alzheimer?”

Kiedy bliscy zauważają, że daną historię słyszeli już kilka razy, jeśli pojawiają się trudności z orientacją w nowym miejscu albo trudności ze znalezieniem odpowiedniego słowa, nie musi to oznaczać choroby. Nie można jednak bagatelizować sytuacji utrudniających codzienne funkcjonowanie. Wskazane jest zgłosić siebie lub członka rodziny do lekarza pierwszego kontaktu bądź specjalisty geriatry w celu skonsultowania zaobserwowanych zmian. Powinno się również regularnie wykonywać bezpłatne badania pamięci. Z takiej możliwości skorzystać można m.in. w Poradni Geriatrycznej Care Experts przy ul. Nowolipie 18 w Warszawie.

Można tam również zbadać krew, słuch, wzrok, stan kości. Warto także zasięgnąć informacji na temat Opieki Domowej oraz Ośrodka Pobytu Dziennego Care Experts, realizujących program warsztatów i terapii neuropsychologicznej dla pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera czy zespołem otępiennym. Jeżeli w najbliższym otoczeniu jest osoba, która często zapomina o bieżących sprawach, ma problemy z orientacją w czasie, bądź cierpi na chorobę Alzheimera lub zaburzenia pamięci warto skorzystać z profesjonalnej opieki, jaką zapewnia Ośrodek Pobytu Dziennego Care Experts. Jest to specjalistyczna placówka prowadząca terapie oraz zajęcia dla osób ze schorzeniami neurologicznymi. Terapie odbywają się w trybie dziennym, co oznacza codzienny powrót podopiecznego do domu. W ramach dziennego pobytu ośrodek zapewnia swoim podopiecznym:

 • kompleksową diagnostykę neurologiczną, psychiatryczną, neuropsychologiczną oraz internistyczną,
 • wybór optymalnego sposobu rehabilitacji,
 • całodzienną opiekę wykwalifikowanego personelu opiekuńczego oraz pielęgniarskiego pod nadzorem lekarza geriatry,
 • uczestnictwo w grupowych zajęciach terapeutycznych, mających, na celu jak najdłuższe utrzymanie sprawności psychofizycznej, podopiecznych, tj. trening pamięci, muzykoterapię, terapię sztuką, terapię reminiscencyjną, trening funkcji poznawczych,
 • codzienną gimnastykę, rehabilitację usprawniającą,
 • całodzienne wyżywienie zgodnie z indywidualnymi zaleceniami dietetycznymi,
 • dostęp do lekarzy specjalistów, rehabilitacji ambulatoryjnej,
 • transport specjalistyczny,
 • unikalne i skuteczne leczenie – Program Rehabilitacji Neuropsychologicznej metodą NRP.

Jakiego rodzaju poprawy można oczekiwać po pobycie w ośrodku?

 • spowolnienie lub złagodzenie procesu chorobowego,
 • utrwalanie pamięci autobiograficznej – wzmacnianie jak najdłuższego rozpoznawania członków rodziny,
 • złagodzenie objawów zaburzeń zachowania (apatia, agresja, depresja, etc.),
 • zwiększenie sprawności funkcjonowania Pacjenta na co dzień,
 • poprawa nastroju i zmniejszenie smutku i lęku,
 • zwiększenie spontanicznej aktywności Pacjenta.

Carrers experts Care Experts zapewnia również opiekę w domu Pacjenta. Opiekunki oraz asystentki opieki pomagają zatroszczyć się zarówno o Pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera jaki i wszystkim, którzy pragną zapewnić starszym rodzicom lub innym członkom rodziny skuteczną oraz skoordynowaną opiekę w miejscu zamieszkania.
Opieka Domowa Care Experts adresowana jest również do osób wymagających opieki poszpitalnej, w tym rehabilitacji ruchowej w warunkach domowych oraz pomocy i wsparcia w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego. Z Opieki Domowej skorzystać można na terenie: Warszawy, Łodzi, Poznania, Wrocławia, Krakowa i Trójmiasta.

Więcej informacji: www.careexperts.pl oraz pod numerem telefonu:
22 887 77 00

20 pomysłów na to, jak żyć aktywnie i nie tracić kontaktu z najbliższymi

Podziwianie dzieł sztuki

Podziwianie dzieł sztuki może mieć na pacjentów z chorobą Alzheimera zbawienny wpływ. Wizyta w muzeum lub w galerii to świetny sposób na spędzenie całego dnia w większym gronie.

Niektórym chorym przeszkadza hałas i rozpraszający ich tłum, należy więc unikać godzin szczytu i znaleźć w muzeum cichy kącik, w którym można spokojnie posiedzieć, cieszyć się swoim towarzystwem i dzielić się wrażeniami z wizyty. Odwiedzanie miejsc, gdzie wystawianych jest tylko kilka prostych i niezbyt skomplikowanych kolekcji może także okazać się dobrym rozwiązaniem.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie swoich najbliższych jest niezwykle ważne. Pomaga to budować więź z kochanymi osobami.

Niezależnie od tego, czy przyglądacie się razem kawiatom, czy sadzicie nowe rośliny, czy też wygrzewacie się w słońcu, w ogrodzie możecie odnaleźć spokój i dobre samopoczucie.

Terapia przez sztukę jest jednym

Terapia przez sztukę jest jednym ze sposobów wykorzystania takich czynności jak malowanie i rysowanie do rozwijania dobrego samopoczucia i umiejętności porozumiewania się.

Badania wykazują, że ośrodki mózgu odpowiedzialne za rozpoznawanie kolorów i kompozycji są u osób z chorobą Alzheimera sprawne. Co więcej, można rozwijać te zdolności niezależnie od choroby. Zastosowanie elementów sztuki w terapii poprawia koncentrację i pomaga pacjentom osiągnąć poczucie spełnienia. Do udziału w tego rodzaju zajęciach nie są potrzebne ani szczególne zdolności, ani doświadczenie artystyczne.

Terapię prowadzą doświadczeni specjaliści. Ma ona formę grupową lub indywidualną. Włączanie zajęć artystycznych w codzienny plan dnia także może przynieść wiele korzyści nam i naszym bliskim.

Sztuka w Twoim domu

 • Zacznij od czegoś prostego, na przykład od malowania.
 • Wybierz temat razem z osobą, którą się opiekujesz i czuwaj nad wygodą jej pracy.
 • Pracę wykonujcie razem, pozwól jednak swojemu podopiecznemu na przejęcie inicjatywy.
 • Pracę wykonujcie razem, pozwól jednak swojemu podopiecznemu na przejęcie inicjatywy.
Zachowanie aktywnego umysłu jest w chorobie Alzheimera

Zachowanie aktywnego umysłu jest w chorobie Alzheimera wyzwaniem podstawowym. Ćwiczenia umysłu i rozrywki takie jak gry i krzyżówki mogą przynieść pacjentom wiele korzyści. Zajęcia należy dobierać zgodnie z zainteresowaniami podopiecznych, można proponować także czytanie książek oraz zajęcia artystyczne i manualne. Kluczem do sukcesu jest znajomość ograniczeń pacjenta i umożliwienie mu pracy w jego własnym tempie. Żadne działanie nie powinno być wymuszone.

Z doświadczeń niektórych rodzin wynika

Z doświadczeń niektórych rodzin wynika, że skompletowanie tzw. Księgi Życia może być kolejnym ciekawym i dobroczynnym zajęciem. Księga taka stanowi opowieść o pacjencie i o rzeczach dla niego ważnych. Można z niej zrobić album na wycinki, zdjęcia i wspomnienia lub też praktyczny przewodnik po marzeniach i przemyśleniach, który ułatwi nam przyszłą opiekę nad chorym.

W Księdze mogą znaleźć się zdjęcia z podpisami przedstawiającymi sfotografowane na zdjęciu osoby i miejsca, można dołączyć do niej listy, pocztówki lub też informacje o tym co chory lubi, co mu się nie podoba i co chciałby osiągnąć.

Muzyka w terapii choroby Alzheimera

Muzyka w terapii choroby Alzheimera może okazać się narzędziem wprost bezcennym. Ma działanie kojące, uspokaja, może też pomóc przywoływać wspomnienia.

Muzyka w Twoim domu:

 • Aby poprawić nastrój swojemu podopiecznemu, włącz muzykę, do której można śpiewać lub tańczyć.
 • Jeżeli pacjent jest niespokojny lub nadmiernie pobudzony, spokojna muzyka może ukoić jego nerwy.
 • Niektórzy z pacjentów lubią słuchać muzyki, która przypomina im czasy ich młodości.
Postawienie diagnozy o chorobie Alzheimera

Postawienie diagnozy o chorobie Alzheimera nie oznacza wcale, że Twoje życie się skończyło. Nadal możesz cieszyć się jego urokami. Planowanie wakacji lub wydarzeń towarzyskich pomoże Ci postawić przed sobą konkretny cel, da Ci coś, na co możesz czekać.

Osoby zajmujące się muzyką przed pojawieniem się choroby

Osoby zajmujące się muzyką przed pojawieniem się choroby najczęściej zachowują zdolność gry na danym instrumencie. Jeżeli więc czujesz, że trochę wychodzisz z wprawy, teraz jest najlepszy moment na odkurzenie starych nut albo gitary i na odkrywanie na nowo przyjemności, którą może dać Ci muzyka.

Badania wykazują, że posiadanie kota lub psa

Badania wykazują, że posiadanie kota lub psa także może mieć dobry wpływ na naszych podopiecznych. Zwierzę pomoże nam uporać się z wieczornym pobudzeniem, nawet jeżeli jest to tylko zwierzę, które jedynie nas odwiedza, towarzysząc swojemu właścicielowi.

Taniec i terapia ruchowa to doskonały sposób komunikacji niewerbalnej

Taniec i terapia ruchowa to doskonały sposób komunikacji niewerbalnej oraz dodatkowa szansa na przyjemne ćwiczenie fizyczne. Terapię ruchową prowadzi się czasem w dziennych centrach opieki dla osób dorosłych oraz w szpitalach, tańczyć jednak można wszędzie, także w domu wśród najbliższych.

Telewizję i filmy może oglądać razem cała rodzina.

Telewizję i filmy może oglądać razem cała rodzina. Dobrym wyborem będą zabawne komedie, przy których wszyscy mogą się wspólnie pośmiać. Należy uważać na filmy zawierające sceny przemocy, ponieważ u osób z chorobą Alzheimera mogą one wywoływać uczucie niepokoju i nadmierne pobudzenie.

Masaż leczniczy odpręża i pobudza krążenie krwi

Masaż leczniczy odpręża i pobudza krążenie krwi.

Niezależnie od tego, czy lubisz łowić ryby

Niezależnie od tego, czy lubisz łowić ryby, piec ciasta czy malować: nie przestawaj robić tego, co sprawia Ci przyjemność! Może nawet zdecydujesz się na coś nowego, co zawsze było Twoim marzeniem?

Ćwiczenia pomagają nam utrzymać sprawność fizyczną

Ćwiczenia pomagają nam utrzymać sprawność fizyczną i są tak samo ważne dla osób zdrowych, jak dla pacjentów z chorobą Alzheimera. Rodzaj ćwiczeń należy dobrać odpowiednio do wieku i stadium choroby. Przed wprowadzeniem nowych ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem lub porozmawiać z pracownikiem opieki zdrowotnej.

Regularne ćwiczenia to zdrowsze serce, dłuższy okres niezależności, mocne kości i mięśnie, lepszy sen. Dzięki nim zyskujemy też więcej pewności siebie.

Do ćwiczeń odpowiednich dla osób z łagodnymi objawami choroby Alzheimera zalicza się pracę w ogródku, taniec, pływanie, spacery i tai chi.

Medytacja to doskonały sposób na poprawę samopoczucia

Medytacja to doskonały sposób na poprawę samopoczucia i odprężenie się. Badania wykazują, że techniki relaksacyjne i medytacja mogą także pomagać w radzeniu sobie ze stresem zarówno u chorych, jak i u ich opiekunów.

To niezwykle ważne, aby nie tracić kontaktu z najbliższymi

To niezwykle ważne, aby nie tracić kontaktu z najbliższymi, bywać wśród ludzi i uczęszczać na ulubione spotkania do klubów i grup towarzyskich. Rodzina i przyjaciele mogą zapewnić nam wiele wsparcia. Dobrym pomysłem może także być dołączenie do sformalizowanych grup wsparcia, których członkowie doskonale zrozumieją nasze problemy, ponieważ sami zmagają się z podobnymi wyzwaniami.

Zaplanowanie dnia spędzonego poza domem

Zaplanowanie dnia spędzonego poza domem, w gronie rodziny i przyjaciół, może być źródłem przyjemności i dać Ci coś, na co warto czekać. Możesz zaplanować wspólne popołudnie, wieczór, a nawet weekend, zarezerwować stolik w restauracji, bilety do kina lub zorganizować piknik w parku.

Oglądanie starych fotografii z dawnych albumów

Oglądanie starych fotografii z dawnych albumów to naprawdę przyjemne zajęcie dla całej rodziny. Możecie także pomyśleć o stworzeniu podpisów do zdjęć, na których opiszecie widoczne na zdjęciach osoby i miejsca.

Zorganizuj wspólne spotkanie przy rodzinnym filmie

Zorganizuj wspólne spotkanie przy rodzinnym filmie i popcornie. Przypomnijcie sobie razem ulubione momenty z życia rodzinnego, takie jak wesela czy urodziny.

Siła pozytywnego myślenia jest tak wielka

Siła pozytywnego myślenia jest tak wielka, że może zmieniać nasze życie. Z pozytywnym nastawieniem do świata żyje się pełniej i łatwiej jest zmagać się z codziennymi problemami.

go to top menu

Ustawienia prywatności

Tutaj możesz w dowolnej chwili deklarować i modyfikować ustawienia plików cookie.

Bezwzględnie konieczne pliki cookie

Są niezbędne w celu zapewnienia funkcjonowania witryny internetowej i nie można ich wyłączyć. Zazwyczaj są stosowane w odpowiedzi na podjęte przez użytkownika działania związane z żądaniem usług (ustawienie preferencji w zakresie prywatności użytkownika, logowanie, wypełnianie formularzy itp.). Można ustawić przeglądarkę, aby blokowała takie pliki cookie lub wyświetlała odpowiednie powiadomienia, jednak niektóre części witryny nie będą wówczas działały.

Analityczne pliki cookie

Umożliwiają nam liczenie odwiedzin i źródeł ruchu oraz pomiar i poprawę wydajności naszej witryny. Pokazują nam, które strony są najmniej i najbardziej popularne i w jaki sposób odwiedzający poruszają się po witrynie. Jeśli użytkownik nie zgodzi się na ich zastosowanie, nie będziemy wiedzieli, kiedy odwiedził naszą witrynę i nie będziemy w stanie monitorować jej wydajności.

Personalizujące pliki cookie

Służą do zwiększenia funkcjonalności witryny internetowej i personalizacji jej treści. Mogą być stosowane przez nas lub przez osoby trzecie, których usługi zostały dodane do naszych stron. Jeśli użytkownik nie zezwoli na ich zastosowanie, niektóre lub wszystkie z tych usług mogą nie działać poprawnie.

Pliki cookie do targetowania

Mogą zostać użyte przez naszych partnerów reklamowych poprzez naszą witrynę w celu stworzenia profilu zainteresowań użytkownika i wyświetlania mu odpowiednich reklam na innych witrynach. Nie przechowują bezpośrednio danych osobowych, lecz pozwalają na jednoznaczną identyfikację przeglądarki i urządzenia internetowego użytkownika. W razie braku zgody na ich zastosowanie reklamy prezentowane użytkownikowi będą w mniejszym stopniu dostosowane do jego zainteresowań.