Zmień rozmiar czcionki: przybliż oddal

Produkt Souvenaid® jest dietetycznym środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia medycznego wykorzystywanym w terapii żywieniowej pacjentów ze wczesnymi objawami choroby Alzheimera i powinien być stosowany pod nadzorem lekarza.

Kontakt Zamów Souvenaid
Wsparcie dla opiekunów

Dbamy o naszych opiekunów

Dbamy o naszych opiekunów

Choroba Alzheimera ma wpływ nie tylko na życie chorego, ale też na życie opiekujących się nim osób. W pierwszych dniach po diagnozie na pewno będziecie mieli mnóstwo pytań i wątpliwości, będziecie chcieli dowiedzieć się więcej o samej chorobie i o tym, co Was czeka.

Wielu opiekunów odsuwa na dalszy plan swoje potrzeby i skupia się na dbaniu o zmagających się z chorobą najbliższych. Każdy przypadek jest inny, jednak opiekunowie często doświadczają podobnej gamy emocji: od smutku, poprzez frustrację, do nadziei. Często opieka nad chorym nie jest jedynym obowiązkiem zajmujących się nim osób, do tego dochodzi praca, rodzina i inne zajęcia wymagające czasu i energii. Dlatego też tak ważne jest, aby opiekunowie osób z chorobą Alzheimera mieli czas zadbać także i o siebie.

Nie jesteście sami

Od początku rozmawiajcie o swoich wątpliwościach i pytaniach z osobą, którą się opiekujecie. Im więcej dowiecie się razem, tym lepiej będziecie oboje przygotowani na przyszłość.

To naturalne, że będziecie przeżywać zarówno wzloty, jak i upadki. Niektórzy opiekunowie mają poczucie winy lub odczuwają złość z powodu choroby najbliższych. Inni doświadczają smutku i poczucia izolacji. Należy jednak pamiętać, że opiekowanie się osobą chorą to nie tylko przykre wydarzenia. Choroba pomaga wielu rodzinom zbliżyć się do siebie i spędzać ze sobą więcej czasu podczas wspólnego dbania o ukochanego pacjenta.

Większość z nas szuka wsparcia u rodziny, przyjaciół i sąsiadów. Przekonacie się o tym, jak wiele osób chce Wam pomóc, musicie się jednak nauczyć przyjmować oferowaną Wam pomoc. Może ona mieć wiele twarzy: niektórzy mogą wyręczać Was pomagając w pracach domowych lub robiąc zakupy, inni mogą zgodzić się spędzić czas z Waszym podopiecznym, gdy wychodzicie z domu lub po prostu być przy Was i słuchać Was, gdy będziecie chcieli z kimś porozmawiać.

Wielu opiekunów uważa, że spotykanie się z innymi opiekunami lub uczestnictwo w dedykowanych grupach wsparcia jest cennym doświadczeniem. Czasem sama świadomość tego, że inni także przechodzili przez to samo może przynieść Wam ulgę i pociechę.

Dbanie o siebie

Zapewniając innym opiekę, nie możemy także zapominać o nas samych. Czasem mamy tendencję do ignorowania własnych potrzeb, ale dbanie o siebie i nasze dobre samopoczucie jest tak samo ważne, jak samopoczucie naszych podopiecznych. Znalezienie chwili dla siebie pomoże Wam lepiej radzić sobie z czekającymi Was obowiązkami i wytrwać na tej trudnej drodze.

Jeżeli jest to absolutnie niemożliwe, pamiętaj choć o tym, aby odpoczywać lub postaraj się robić częstsze przerwy. Może uda Wam się poprosić kogoś z rodziny bądź przyjaciela, aby przejęli raz w tygodniu Wasze obowiązki? W ten sposób uzyskacie wolny wieczór, który będziecie mogli przeznaczyć na zajęcia fitness lub na inne czynności. Będziecie mieli okazję poznać kogoś nowego i oderwać się na chwilę od swoich codziennych zajęć.

Jak radzić sobie z opiniami innych

Chociaż większość osób słyszała o chorobie Alzheimera, to nie zawsze osoby niemające z chorobą bezpośredniej styczności wiedzą, z czym się to wiąże.

Choroba rozwija się stopniowo, dlatego też tak ważne jest, aby opiekunowie i ich podopieczni nie zamykali się w domu, ale cieszyli się życiem i towarzystwem innych. Aby w pełni zrozumieć tę chorobę, zarówno przypadkowo spotkane osoby, jak i czasem nawet członkowie rodziny, będą potrzebowali więcej informacji. Najbliżsi przyjaciele mogą chcieć pomóc Wam udźwignąć emocjonalny ciężar choroby, ale nie zawsze wiedzą, przed jakimi problemami stajecie, jeżeli nie będziecie z nimi o tym rozmawiać.

Nie bójcie się także wyjaśniać zachowań swoich podopiecznych osobom, które spotykacie w miejscach publicznych. Wasi podopieczni wyglądają często na zupełnie zdrowych, dlatego też osoby postronne mogą nie zdawać sobie sprawy, że mają do czynienia z osobą chorą, której zdarza się zapominać imiona rozmówców lub zachowywać się w nietypowy sposób. W takiej sytuacji należy spokojnie wyjaśnić, że Wasz podopieczny cierpi na chorobę Alzheimera, która wpływa na stopniowe pogarszanie się pamięci i ogólnych zdolności do samodzielnego funkcjonowania.

Czas dla siebie

Odpowiedni odpoczynek i spędzanie czasu bez naszego podopiecznego jest również istotne. Oderwanie się od rutyny życia codziennego może pomóc Wam lepiej radzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed Wami opieka nad chorym.

12 wskazówek dotyczących tego, jak o siebie dbać:

 • Kup sobie coś nowego.
 • Słuchaj muzyki.
 • Spraw sobie przyjemność i zamów jedzenie do domu.
 • Obejrzyj swój ulubiony program telewizyjny.
 • Przeczytaj książkę, przejrzyj gazetę.
 • Pojedź na wakacje.
 • Przejdź się po sklepach.
 • Idź do kina albo do teatru.
 • Zjedz kolację z przyjaciółmi.
 • Idź ze znajomymi na drinka.
 • Zapisz się na fitness albo na siłownię.
 • Znajdź sobie nowe hobby.

Radzenie sobie ze stresem

 • Wspólny śmiech

  Poczucie humoru przydaje się w wielu sytuacjach. Nawet w najtrudniejszych chwilach śmiech ukochanej osoby może nam wszystkim poprawić humor. Niektórym rodzinom pomaga także dzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi rodzinami w podobnej sytuacji.

 • Odpoczynek jest ważny

  Najczęstszą przyczyną zmęczenia i wyczerpania jest niedostateczna ilość snu i odpoczynku. Nasze zachowanie może mieć bezpośredni wpływ na osobę, którą się opiekujemy, dlatego gdy czujemy się wypoczęci i szczęśliwi, uczucia te udzielają się naszemu podopiecznemu i pomagają mu radzić sobie z codziennymi wyzwaniami.

 • Czas dla przyjaciół

  Utrzymywanie kontaktów z przyjaciółmi i nawiązywanie nowych przyjaźni to podstawa dobrego samopoczucia. Warto jest mieć kogoś, komu można zaufać i kto może nam służyć wsparciem lub pomocą, dlatego też nie należy zamykać się w sobie. Zdobądź się na to, aby spotykać się ze swoimi przyjaciółmi, pisz e-maile i dzwoń do nich regularnie.

 • Nie bój się prosić o pomoc

  Opieka nad chorym to wyzwanie wymagające dużej wytrzymałości psychicznej i emocjonalnej. Jeżeli znajdujemy się w sytuacji, kiedy opieką zajmuje się głównie jedna osoba, pozostali członkowie rodziny powinni starać się odciążyć ją, kiedy to tylko możliwe. Można się w tej sprawie zwrócić do swojej grupy wsparcia, do rodziny, przyjaciół oraz do pracowników opieki zdrowotnej. Otrzymane wsparcie może polegać na pomocy w opiece nad chorym, udzieleniu wsparcia psychologicznego i emocjonalnego, jak też na ewentualnej pomocy finansowej.

 • Organizuj i bierz udział w spotkaniach rodzinnych

  Spotkania rodzinne to doskonała okazja do omówienia dalszego planu opieki nad naszym podopiecznym. W niektórych rodzinach rozwiązuje się w ten sposób kwestie finansowe lub dzieli się czasem opieki nad chorym. W ten sposób także upewniamy się, że w dbanie o stan pacjenta włączeni są wszyscy i że ciężar opieki nie spada wyłącznie na jedną osobę.

 • Pobudź swoją kreatywność

  Kiedy ostatni raz byliście w muzeum lub śpiewaliście nad pianinem? Zajęcia muzyczne i artystyczne mają bardzo dobry wpływ na osoby z chorobą Alzheimera, stanowią okazję do wspólnego odprężenia się i są świetnym sposobem na spędzanie razem czasu.

 • Porozmawiaj z osobami, które przechodzą przez to samo, co Ty

  Nawiąż kontakt z innymi opiekunami lub dołącz do grupy wsparcia. Możesz tam znaleźć przyjazne środowisko do dzielenia się swoimi zmartwieniami, otrzymać pomocne rady i porozmawiać z osobami, które rozumieją Twoją sytuację. Członkowie takich grup mogą Ci czasem podsunąć pomysły na to, jak radzić sobie z problemami, czasem zaś samo słuchanie osób stawiających czoła podobnym wyzwaniom okazuje się pomocne. Na spotkania uczęszczają ludzie w każdym wieku i ze wszystkich środowisk społecznych: rodzice, dzieci, małżonkowie, opiekunowie, lekarze i pracownicy opieki zdrowotnej.

 • Zgłoś się po dodatkową pomoc, jeżeli jej potrzebujesz

  Każdy z nas jest inny i inaczej radzi sobie z wyzwaniami i problemami. Jeżeli czujesz, że sytuacja zaczyna Cię przerastać, dobrym pomysłem będzie zgłoszenie się do kogoś po radę. Rozmowa z odpowiednio przeszkoloną osobą pomoże Ci zmniejszyć odczuwaną presję i podzielić się z kimś tym, co czujesz i co przeżywasz.

go to top menu